Bugün
26 Haziran 2022 Pazar
Gerçekleşen Olaylar
Ray Liotta, Amerikalı oyuncu (d. 1954)
UEFA Avrupa Konferans Ligi finalinde Feyenoord'u 1-0 yenen AS Roma kupanın sahibi oldu.
2022 Avustralya federal seçimleri sonucunda Anthony Albanese yeni Avustralya Başbakanı seçildi.[
2022 maymun çiçeği virüsü salgını: Dünya Sağlık Örgütü, Maymun çiçeği virüsü vakalarının Dünya genelinde yükselmesi üzerine olağanüstü toplantı düzenledi.
Sevilla'daki Ramón Sánchez Pizjuán Stadyumu'nun ev sahipliği yaptığı 2022 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni penaltılar sonucu Rangers'ı 5-4 skorla mağlup eden Eintracht Frankfurt kazandı.
2022 Rusya'nın Ukrayna'yı işgali: 24 Mayıs 2022 tarihinden beri devam eden ve Doğu Ukrayna Taarruzu'nda Ukrayna birliklerini son direnişi olan Mariupol Kuşatması'nda Rus kuvvetleri Mariupol'u ele geçirdi.
İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ülkensinin NATO üyeliğine resmen başvurma kararı aldıklarını açıkladı. Böylece İsveç 1814'den beri sürdürdüğü tarafsızlık politikasını terk etmiş oldu.
Sovyetler Birliği'nin dağılması ve ardından Rusya Federasyonu'nun kuruluşundan bu yana ülkede faaliyet gösteren ABD merkezli fast food zincir şirketi McDonald's, 2022 Rusya'nın Ukrayna'yı işgali'nin başından beri yaşanan insani kriz ve öngörülemeyen belirsizliği gerekçe göstererek, 30 yıl sonra Rusya'dan temelli olarak ayrılacağını açıkladı.
Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, hükümet ve parlamento ile yaptığı görüşme sonrası ülkensinin NATO üyeliğine resmen başvurma kararı aldıklarını açıkladı.
2022 Rusya'nın Ukrayna'yı işgali:Rus birlikleri Ukrayna'nın en büyük ikinci şehri Harkov'dan geri çekildi.
New York Eyaleti'nin Buffalo şehrinde bir süpermarket de düzenlenen ırkçı terör saldırısı sonucu 10 kişi hayatını kaybetti.
İtalya, Torino'da düzenlenen 2022 Eurovision Şarkı Yarışması'nı "Stefania" şarkısı ile Ukraynalı folk-rap grubu Kalush kazandı.
Muhammed bin Zayid en-Nehyan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin yeni devlet başkanı seçildi.
Kuzey Kore'de ilk kez COVID-19 vakası tespit edildi. Vaka sayılarının ve can kayıplarının kısa sürede artması üzerine Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ülke genelinde acil durum ilan etti. COVID-19 pandemisi'nin Kuzey Kore'de de görülmesinin ardından dünya genelinde vaka görülmeyen tek ülke Türkmenistan oldu
Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde bulunan ve güneş'in kütlesinin kütlesinin 4 milyon katı kütleye sahip olan Sagittarius A* kara deliği ilk kez görüntülendi.
Pop art akımının öncülerinden olan, dünyaca ünlü Amerikalı ressam Andy Warhol'un Marilyn Monroe tablosu Amerika'da düzenlenen müzayede de 195 milyon dolara satıldı. Bu satış ile 1955 yılından beri kırılamayan en pahalı sanat eseri satışı rekorunu kırdı.
Filipinler başkanlık seçimleri sonucunda 58,92 oy oranıyla Filipinler'in yeni Cumhurbaşkanı Bongbong Marcos oldu. Bongbong Marcos, 1965-1986 yılları arası Filipinler'i otoriter bir şekilde yöneten Ferdinand Marcos'un oğludur, bu nedenle tam 36 yıl sonra Filipinler'i yeniden bir Marcos yönetecek.
15 yıl önce İtalya'nın başkenti Roma'da ki Barnabiti Tarih Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi'nden çalınan, ünlü Fransız kahin Nostradamus'un kehanetleri'nin yazdığı "Les Prophéties" adlı el yazması Almanya, Stuttgart'da bulundu.
Rus enerji şirketi Gazprom, Rusya'nın Rusya-Ukrayna Savaşı'na karşı yapılan yaptırımlara karşılık uyguladığı ruble ile ödeme yapma zorunluluğunu reddetmeleri üzerine Bulgaristan ve Polonya'ya doğal gaz akışını kesti.
Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador'un ardından Bitcoin'i, resmi para birimi olarak tanıyan ikinci ülke oldu.